Břišní tance a Bharatanatyam

11. února 2011 v 20:49 | Radunka |  ♥ Other
dnes vám přináším článek o dvou orientálních tancích a oba dva jsem vyzkoušela a břišní tanec stále tancuji:

Břišní tance

Břišní tanec je zřejmě nejstarším stylem tance na světě. Jeho počátky lze objevit v dávných kulturách Orientu, Indie a Středního východu. Ačkoliv si lidé v dnešní době myslí, že se jedná o svůdný tanec, jehož cílem je pobavit muže, ve skutečnosti bylo mužům dovoleno sledovat tento unikátní druh umění až v nedávné době.


Původně ženy předváděly břišní tanec ženám jako součást starověkých rituálů, jež oslavovaly ctihodnou bohyni plodnosti. Jelikož břišní tanec je spjat s mnoha kulturami, určit naprosto přesně jeho počáteční kořeny je velice obtížné. Množství starověkých artefaktů popisuje ženy jako božské existence (mnohem více než muže), což vedlo archeology k domněnkám, že společnost považovala v té době ženy za posvátné a dominantní. Při náboženských obřadech tančívaly společně, aby uctily matku Zemi. Tanec představoval způsob jak oslavit a obdivovat své božství.


Břišní tance

Bharatanatayam

Laičtí diváci považují Bharata Natyam za něco mezi tancem, pantomimou a divadlem a ve skutečnosti mají pravdu. Jedná se o JihoIndický dříve chrámový tanec
Natya vypráví příběhy z Véd, popisuje duchovní náměty či interpretuje klasické devociální písně (bhadžany). Tanečnice používá jako výrazový prostředek zejména nejrůznější mudry a mimiku obličeje. Tak se celé vystoupení stává hlubokým zážitkem. Název Bharatanatyam je složeninou slov BHAva (výraz), RAga (hudba), TAla (rytmus) a NÁTYAM (dramatické umění).

Bharatanatyam
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 <LaDy MargaretH> <LaDy MargaretH> | E-mail | Web | 12. února 2011 v 19:25 | Reagovat

dala sem na blog SONB

2 Radooza Radooza | 14. února 2011 v 11:14 | Reagovat

Rozhodně stojí za to vidět Bharatanatyam naživo. Fascinující. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥   ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥