Velikonoce

24. dubna 2011 v 11:41 | Radunka |  ♥ Other
Tady máte takový menší "výcuc" z velikonočních tradic:

Smrtná Neděle:

Ve smrtnou neděli se zabíjí zima.Pečou se Jidáše,někdy se zdobí vajíčka,plete se pomlázka a dělá se Morana (zima,smrtka) .Ta se při pochodu k potoku zapálí a hořící se hází do řeky.A přitom se recituje.

Květná neděle:
Poslední neděle čtyřiceti denního půstu, otevírá Velikonoce ve znamení zelené ratolesti. Vypovídají o tom také její lidové názvy - Květnice, Beránkova neděle, odvozené z pojmenování nových pučících prutů. Koná se na památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kde je vítán zástupy lidí s palmovými větvemi v rukou.

Popeleční (škaredá) středa:
V tento den se Jidáš škaredil na Ježíše a poté prozradil jeho úkryt v Getsemantské zahradě za 30 stříbrných.

Zelený čtvrtek:
Na Zelený čtvrtek má zvláštní postavení volba pokrmů i forma jejich požívání, neboť je to den postní, den nejdelšího (čtyřicetidenního) i nejpřísnějšího půstu v roce, který vyvrcholí na Velký pátek.Na Zelený čtvrtek se konzumovalo zelí a hrách, zvláštní význam měly zelené první jarní byliny, z nichž se vařily polévky. Zvláštní význam si uchoval také med jako starý prostředek lidového léčení a obřadní pokrm velkých svátků.

Velký pátek:
Nejtišší den v roce.Podle lidové víry je Velký pátek dnem nadpřirozených sil dobrých i zlých; čarodějnic a nepřejících. Proto je časem velké účinnosti obyčejů, věšteb a modliteb, dnem osudovým. Zvláště pro člověka toho dne narozeného. Zemřít na Velký pátek je ale dobré. Zvláštní moc Velkého pátku je v paměti 19. a 20. Století spojena s třemi časovými mezníky. Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Bílá sobota:
Posvátný čas kostelního zvonění na Bílou sobotu byl dalším a většinou posledním vyvoleným časem pro konání obyčejů : za čistotu domova a hojnost (tlučení do prahů, zvonění klíči i mincemi), za sílu (zvedání těžkých břemen), za zdraví a krásu. Umývání v pramenité vodě, která byla novou vodou výhradně na Bílou sobotu během prvního zvonění.

Boží hod Velikonoční:
Nepsaný zákaz prací o velkém svátku: nezametat, nestlat, nevynášet hnůj z chlévů, nemýt nádobí, nešít, nečistit boty, a někde také nevařit.

Velikonoční Pondělí:
Znamená obyčej šlehání dívek a žen jarními pruty, většinou spojené s koledováním. O velikonocích je vejce odměnou koledníkům, datem a předmětem zdobení. Vejce je velikonoční svěcenkou, rituálním prostředkem lidové víry, samostatným pokrmem a významnou součástí velikonočních jídel, místy předmětem her dětí a mládeže. Zvláštní postavení má velikonoční vejce červené.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 24. dubna 2011 v 17:43 | Reagovat

Máš u mě diplom :-)

2 Nina Nina | Web | 25. dubna 2011 v 15:43 | Reagovat

kolik ti je?

3 Pája Pája | 2. května 2011 v 21:43 | Reagovat

díky za připomenutí tradic :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥   ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥